جدول محتوایی

در ابتدا لازم دانستم شما را با معنی واژه گوگل (Google) آشنا کنم.

گوگل برگرفته از کلمهٔ گوگول میباشد. که به معنای یک عدد یک و یک صد هزار صفر است و یکی از اهداف تاسیس این سایت رساندن تمامی اطلاعات به سراسر دنیا است و اولین شعار رسمی که برای این شرکت انتخاب شد این بود : «شرور نباشید!».

تاریخچه گوگل

گوگل در ابتدا یک پروژه تحقیقاتی بود که استارت آن در ۴ آوریل ۱۹۹۸ توسط دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد به نام های لری پیج و سرگئی برین در کالیفرنیا،رقم خورد.

آن‌ها نام پروژه خود را BackRub انتخاب کرده بودند چرا که موتور جستجوگر آن‌ها لینک‌های پشتیبانی سایت‌ها را بررسی و بر همان مبنا میزان اهمیت آن‌ها را در نتایج جستجو تعیین می‌کرد ( بعد ها رتبه بندی صفحه نامیده شد).

موتور جست و جوی گوگل، در ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده میشد. در 15 سپتامبر 1997 (1376/6/24) دامنه google.com به ثبت رسید و در سپتامبر ۱۹۹۸ اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و این شرکت به طور رسمی ثبت شد. در واقع اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژکیکی در منلو پارک کالیفرنیا قرار داشت.

اولین سرور گوگل که در آن از سخت‌افزار ساده و کم‌خرجی استفاده شده بود :

تحول گوگل با خرید شرکت موتورولا

گوگل در اوت ۲۰۱۱ اعلام کرد که بخش تلفن‌های همراه شرکت موتورولا را خواهد خرید و فقط چند ساعت پس از اعلام، صاحب آن شد. گوگل برای خرید سهام موتورولا مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار به صورت نقد پرداخت کرد و براین اساس مالکیت موتورولا موبیلیتی به گوگل واگذار شد و با این خرید صاحب ۱۹ هزار کارمند جدید شد. به دست آوردن شرکت موتورولا، که بهترین مکمل برای اندروید محسوب میشد را قادر ساخت تا اندروید را تقویت و رقابت بین سیستم‌های موبایل را افزایش دهد. گوگل، به شرکت موتورولا به عنوان یک کسب و کار مجزا نگاه کرده و آن را به صورت جداگانه میگرداند.

از سال ۲۰۰۷ که گوگل سیستم عامل مخصوص موبایل خود که اندروید است را عرضه داشته، روز به روز بر محبوبیت آن افزوده شده و شرکت‌های معتبر و بزرگی تلفن‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید گوگل ارائه کردند. بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه اندرویدی در سرتاسر جهان وجود دارد و روزانه ۵۵۰ هزار دستگاه بر تعداد آنان اضافه می‌شود. شرکت موتورولا که قدمتی ۸۰ ساله در زمینهٔ ارتباطات و تلفن همراه دارد یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تلفن همراه در آمریکا است و در رقابت با شرکت‌های بزرگی چون اچ‌تی‌سی و سامسونگ خیلی عقب مانده‌است.

سرمایه و پیشنهاد اولیه عمومی سازی

اندی بکتولشیم، مؤسس سان مایکروسیستمز(یک شرکت نرم افزاری) در اوت ۱۹۹۸ ، اولین بودجه را که به مقدار ۱۰۰ هزار دلار بود به گوگل اختصاص داد، و این در حالی بود که این شرکت هنوز ثبت نشده بود. در سال ۱۹۹۹ در حالی که برین و پیج هنوز در حال تحصیل بودند، به این نتیجه رسیدند که موتور جستجوی آن‌ها وقت بسیار زیادی از امور دانشگاهی آن‌ها را اشغال کرده‌است. آن‌ها سراغ جورج بل رفتند و به قصد ترغیب، پیشنهاد فروش مبلغ یک میلیون دلاری را به او دادند. او این پیشنهاد را رد کرد و در مذاکراتش، ۷۵۰ هزار دلار را به آن دو پیشنهاد داد. در ۷ ژوئن ۱۹۹۹، سرمایه‌ی گوگل حدود ۲۵ میلیون دلار اعلام شد.

پیشنهاد اولیه عمومی‌سازی (IPO) گوگل، پنج سال بعد و در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ صورت گرفت. شرکت سهام ۱۹٬۶۰۵٬۰۵۲تایی با ارزش ۸۵ دلار برای هر سهم را پیشنهاد داد. سهام به صورت مزایده آنلاین و منحصربه‌فرد به فروش رسید. فروش ۱٫۶۷ میلیارد دلاری سرمایه‌ای بیش از ۲۳ میلیارد دلار به گوگل داد. بیش از ۲۷۱ میلیون سهم از سهام تحت کنترل گوگل باقی‌مانده بود و بسیاری از کارمندان گوگل میلیونرهای روی کاغذ شدند. یاهو که یک از رقبای گوگل بود ، نیز سود کرد، چرا که ۸٫۴ میلیون سهم از را گوگل را تا قبل از اینکه IPO انجام شود در اختیار داشت.

عملکرد سهام بعد از IPO خیلی خوب پیش رفت و در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷ به مرز ۷۰۰ دلار رسید، و دلیل اصلی آن فروش و درآمد بسیار بالا در قسمت تبلیغات اینترنتی بود. در حال حاضر کمپانی در فهرست بورس نزدک و تحت نام GOOG قرار دارد و در بورس فرانکفورت با نام GGQ1 در بازار سهام حضور دارد.

7رای - امتیاز 5 ممنون از امتیازی که دادید..!

دسته بندی شده در: